نمایشگر کریستال مایع (LCD) برای مبتدیان در الکترونیک

نمایشگر کریستال مایع (LCD) می تواند ۲ نوع باشد:
کاراکتری
گرافیکی
نمایشگرهای LCD گرافیکی دارای ماتریسی از پیکسل ها هستند که می توان از آنها برای نمایش متن و گرافیک استفاده کرد. به عنوان مثال، صفحه نمایش ۱۲۸ در ۶۴ پیکسل. در آغاز یادگیری الکترونیک، معمولاً از یک LCD کاراکتری استفاده می شود.
LCDهای کاراکتری:

LCDهای کاراکتری فقط می توانند کاراکترها را نمایش دهند و به ردیف های کاراکتری تقسیم می شوند. به عنوان مثال یک صفحه نمایش ال سی دی ۲ در ۱۶ کاراکتر دارای دو خط است که هر ردیف می تواند ۱۶ کاراکتر را نمایش دهد. نمونه ای از نمایشگر ۲ × ۱۶ کاراکتر در زیر نشان داده شده است.

نور پس زمینه

LCD ها با یا بدون نور پس زمینه در دسترس هستند. نور پس زمینه فقط یک نور در LCD است که صفحه نمایش را روشن می کند و خواندن آن را در شرایط کم نور آسان تر می کند. هنگام خرید یکی از گزینه ها همین بَک لایت (Backlight یا نور پس زمینه) است. معمولاً وقتی گفته می شود LCD قرمز منظور این است که نور پس زمینه آن قرمز است. برای انتخاب این گزینه دقت کنید LCD قرار است در چه محیطی و چه بخشی از شبانه روز مشاهده شود.
تولید کنندگان و شماره پین

LCDها اغلب با نرم افزارهای کدنویسی سازگار هستند و از چندین تولید کننده مختلف در دسترس هستند. همیشه برگه اطلاعات سازنده را بررسی کنید تا از شماره پایه ها و عملکرد آن در صفحه نمایش LCD که می خواهید استفاده کنید مطمئن شوید.
این امکان وجود دارد که پایه های بعضی نمایشگرها متفاوت با استاندارد رایج باشند. اگر نور پس زمینه وجود نداشته باشد، ممکن است پین ۱ و ۲ وجود نداشته باشد. سایر ال سی دی ها ممکن است پین ها را در بالا داشته باشند و شماره پین ها ممکن است با ۱ در سمت چپ شروع شود.

نمای کلی LCDهای گرافیکی :

بیایید به طور مختصر در مورد نحوه عملکرد این LCDها بحث کنیم تا بهتر بفهمیم که چگونه کار می کند. ابتدا، اجازه دهید در مورد چگونگی ترسیم پیکسل های LCD ها صحبت کنیم. نمایشگر کریستال مایع (LCD) گرافیکی در مختصات دکارتی همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ترسیم شده است:

نمای ال سی دی گرافیکی دکارتی

کاراکترهای ASCII با توجه به دو تنظیمات قابل تغییر توسط کاربر، x_offset و y_offset، روی صفحه چاپ می شوند. این دو تنظیم، بیت گوشه سمت چپ بالای یک فضای کاراکتر را مشخص می کند که ۶×۸ بیت است. با تغییر x_offset و y_offset، کاربر می تواند یک چیز را در هر نقطه از صفحه نمایش قرار دهد.

چاپ کاراکترها روی صفحه از چپ به راست، از بالا به پایین، بدون تنظیم x_offset و y_offset انجام می‌شود. علاوه بر این، تغییر آفست کل قاب متن را تغییر می‌دهد، به این معنی که نوشتن در انتهای یک خط و روی خط بعدی به‌طور یکپارچه انجام می‌شود، زیرا متن مکان‌های از پیش تعریف‌شده‌ای ندارد که در آن می‌توان نوشت یا نمی‌توان نوشت (به جز نقاط نزدیک به لبه های چپ و پایین نمایشگر).

Backspace نیز کاربردی است و سعی می کند چارچوب مرجع را همانطور که توسط کاربر تنظیم شده است حفظ کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *