از کجا شروع کنم؟ (قسمت اول:الکترونیک)

یکی از سوال های اساسی افراد علاقمند به رشته الکترونیک این است که اگر بخواهم همین الان شروع کنم باید چه کار کنم؟
خوب من هم وقت شما را نمی گیرم و می روم سر اصل مطلب.
قبل از هر چیز شاید پرسش جدی تر این باشد از کجا الکترونیک را یاد بگیرم؟
بهترین منبع از نظر من برای یک یادگیرنده باانگیزه و پویا اینترنت است. با بستن مدارهای مختلف که هر کدام کار خاص خودشان را انجام می دهند و کاربردی ویژه دارند آغاز کنید. مثل مدار های چشمک زن که انواع بسیار زیادی دارد. سعی کنید مدار را با توجه به شیوه کار قطعات به شکل کلی و مفهومی تحلیل کنید. یعنی توضیح دهید که چه اتفاقی می افتد. درباره قطعات جستجو کنید تا بیشتر درباره آن ها یاد بگیرید. قطعاً جستجو در متون انگلیسی علاوه بر اینکه شما را با زبان فنی این رشته آشنا تر می سازد، مطالب مفیدتری هم در اختیارتان قرار می دهد.
برای شروع الکترونیک از پایه، مدارهای آموزشی بسیار ساده هستند. اغلب آن ها شامل قطعاتی مثل مقاومت، خازن، دیود، LED، ترانزیستور و تعدادی از حسگر های ساده هستند.

هر مداری برای روشن شدن نیاز به تغذیه دارد. اولین باتری برای شروع کار یک باتری ۹ ولت الکلی است. باتری های الکلی (Alkaline) دیرتر خالی می شوند و جریان لحظه ای بالاتری نسبت به باتری های غیرشارژی دیگر دارند. یک باتری و جاباتری برای اینکه راحت تر در سوراخ های بردبورد قرار بگیرد نقش تغذیه مدار شما را بازی خواهد کرد.

برای اتصالات تعدادی سیم بردبوردی و گیره سوسماری خیلی به کارتان می آید.

اگر بخواهید درگیر تمام شدن باتری نشوید و دردسر منبع تغذیه را پشت سر بگذارید، یک آداپتور یا منبع تغذیه ترانسی بهترین پیشنهاد برای شروع است. هم نسبت به یک منبع تغذیه حرفه ای ارزان تر است هم کار راه انداز و جمع و جور.

و سرانجام پیشنهاد من این است که حتماً یک مولتی متر داشته باشید. مولتی متر در عیب یابی مدارها و اندازه گیری پارامترهای مختلف هر قطعه کاربرد دارد. در یادگیری الکترونیک بسیار کارآمد است. به شرط اینکه درباره شیوه کارش تحقیق کنید و از آن استفاده کنید. می توانید از مدل های کوچک تر و با امکانات کمتر که معمولاً مولتی متر های دانش آموزی محسوب می شوند شروع کنید که کم هزینه تر هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *